Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2017/2018

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2017/2018

  1. „Jeden dzień z fizyką - wybrane zjawiska fizyczne obserwowane w ciągu dnia” - projekt edukacyjny w kl. II gim.
  2. Wycieczka uczn. kl. IV po gminie Rzepiennik Strzyżewski
  3. Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego do Kulkolandii w Tuchowie
  4. Z wizytą w krakowskim ZOO
  5. Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego do Gorlickiego Centrum Kultury
  6. Wycieczka kl. IV do Wieliczki
  7. Festiwal Zawodów w Krakowie
  8. IV DZIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ - OLSZYNY 21.03.2018
  9. Czas zatrzymany. Olszyny w starej fotografii.
  10. XXV Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej - 16.03.2018 r.
  11. Pasowanie na czytelnika
  12. Edukacyjne ferie
  13. Dzień Babci i Dzień Dziadka
  14. Kwesta na rzecz WOŚP - 14 I 2018 r.
  15. Stypendia Wójta Gminy wręczone
  16. Dzień Ofiar Stanu Wojennego
  17. Spotkanie ze Świętym Mikołajem
  18. Dzień Pluszowego Misia
  19. Lekcja Patriotyzmu
  20. ŚNIADANIE DAJE MOC
  21. Spotkanie autorskie z Panią Joanną Babulą - ilustratorką książek dla dzieci
  22. Ślubowanie klasy pierwszej
  23. VI DZIEŃ PATRONA POD HASŁEM „PAPIEŻ - PIELGRZYM””
  24. Uroczystość w Dąbrach
  25. VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
  26. Jesienne Święto Poetów
  27. XVII Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”
  28. WARSZTATY PROFILAKTYCZNE pt. „Godność człowieka - zachowania ryzykowne”
  29. WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  30. Narodowe Czytanie - Olszyny 4 września 2017

„Jeden dzień z fizyką - wybrane zjawiska fizyczne obserwowane w ciągu dnia”
- projekt edukacyjny w kl. II gim.

   16.05.2018 r. grupa uczniów klasy II gim. w składzie: Adriana Mika, Justyna Starzyk, Patrycja Ryndak, Dominik Niziołek, Robert Bąk i Szymon Zając, realizująca projekt edukacyjny pt.: „Jeden dzień z fizyką - wybrane zjawiska fizyczne obserwowane w ciągu dnia”, zaprezentowała efekty swojej pracy.
   Głównym celem było zachęcanie młodszych uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i rejestrowania zjawisk fizycznych w otaczającym świecie oraz pokazanie, że fizyka potrafi bawić, a doświadczenia fizyczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium.
Główne zadania przyjęte do realizacji to:
  • opracowanie prostych eksperymentów z różnych działów fizyki wraz z objaśnieniami,
  • przygotowanie pokazu dla uczniów klasy II szkoły podstawowej,
  • wskazanie przykładów występowania omawianych zjawisk w życiu codziennym.
Eksperymenty zaprezentowane podczas pokazu:
  • Antygrawitacyjna woda
  • Magiczny palec
  • Bezwładne jajko
  • Bezwładność ciał
  • Chemiczne jojo
  • Sztuczka z atramentem
  • Skutki występowania różnicy ciśnień - napoleonka
  • Skutek występowani różnicy ciśnień nad i pod jajkiem
  • Budujemy model rakiety
  • Kruche, ale wytrzymałe
  • Wirująca taca
  • Wytrzymała konstrukcja
   Uczniowie klasy II SP biorący udział w pokazie mogli przekonać się, że „trudna fizyka” może być ciekawa i zrozumiała, a co ważne spotykamy się z nią o każdej porze dnia i w różnych sytuacjach. Każdy choć na chwilę może stać się fizykiem-eksperymentatorem i czerpać z tego wiele satysfakcji. Nie potrzeba wielkich laboratoriów i wymyślnych urządzeń - wszystko, czego potrzeba znajdziemy we własnym domu.
   Wiedza teoretyczna poparta doświadczeniem jest dla dziecka o wiele ciekawsza i zachęca do kolejnych eksperymentów, pobudzając wyobraźnię. Mamy nadzieję, że udało nam się choć trochę rozbudzić ciekawość, przybliżyć prawa rządzące światem i od tej pory eksperymentowanie będzie doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. To właśnie dzięki nauce fizyki możemy poznać piękno otaczającej nas przyrody.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun projektu:
mgr Marta Janik

do góry


Wycieczka uczn. kl. IV po gminie Rzepiennik Strzyżewski

Wtorkowa zmienna pogoda nie przeszkodziła klasie 4 zobaczyć miejsca w gminie Rzepiennik Strzyżewski, o których każdy wie, a nie każdy widział na własne oczy.

Wyruszyliśmy w deszczu, aby zawitać do pięknego drewnianego kościółka świętego Jana Chrzciciela i „czerwonej katedry” pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Rzepienniku Biskupim. Później pan wójt Marek Karaś i pan sekretarz Grzegorz Burkot oprowadzili nas po Urzędzie Gminy pokazując m.in. gdzie obradują radni, gdzie można wyrobić sobie dowód osobisty. Zobaczyliśmy też miejsce, w którym partyzanci walczyli o naszą wolność - Dąbry, ogrzaliśmy sie przy piecu w piekarni i zjedliśmy specjały miejscowego McDonald'sa (bar Maniek w Rzepienniku Biskupim - polecamy!). Na koniec uczestniczyliśmy w lekcji astronomii w prywatnym obserwatorium państwa Wszołków. Dzięki radioteleskopom zobaczyliśmy nadchodzącą burzę i wróciliśmy z deszczem do szkoły.

Warto zobaczyć gminę, bo sprawdza się tu powiedzenie: „cudze chwalicie, swego nie znacie.”

mgr Małgorzta Kras

do góry


Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego do Kulkolandii w Tuchowie

W poniedziałek 4.06.2018 r. w ramach prezentu na Dzień Dziecka dzieci z grupy 0a wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw w Tuchowie.

Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę.

W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, między innymi z basenu z piłeczkami, licznych tuneli, trampoliny, ścianki wspinaczkowej, różnych klocków, samochodów. Dzieci w milej atmosferze spędziły czas. W odpowiednio dostosowanej do potrzeb dziecka sali zabaw dzieci skakały, wspinały się, zjeżdżały ze zjeżdżalni. Poprzez zabawę rozwijały umiejętności takie jak: koordynacja wzrokowo-ruchowa, sprawność motoryczna. Wspólna zabawa sprzyjała integracji dzieci. Czas spędzony w sali zabaw przyniósł dzieciom wiele radości o czym świadczyły uśmiechy na ich twarzach.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Z wizytą w krakowskim ZOO

   Jaki byłby świat bez zwierząt... pusty. Ale na szczęście one jeszcze są, choć wielu gatunkom coraz trudniej jest funkcjonować w zurbanizowanym świecie.

   Wycieczka do krakowskiego ZOO była kolejną ciekawą przygodą dla uczniów klasy pierwszej i drugiej naszej szkoły.

Podczas wyjazdu dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród dzieci wiele emocji. Dzieci zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Uczniom szczególnie podobały się śmieszne małpki, olbrzymie słonie i wysokie żyrafy.

Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapisują się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata

W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory i wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.

Zobacz: zdjęcia

mgr Halina Duran

do góry


Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego do Gorlickiego Centrum Kultury

W poniedziałek 14.05.2018 przedszkolaki brały udział w Interaktywnym Widowisku Telewizyjnym „Szewczyk Dratewka na planie filmowym”, przygotowanym przez aktorów teatru SHOW. Widowisko odbyło się w Gorlickim Centrum Kultury.

Podczas spektaklu dzieci dowiedziały się, że studio filmowe to takie miejsce w którym można zrealizować przeróżne opowieści filmowe. Nasza była o dzieciach, bo to one wcieliły się w role filmowych bohaterów i przeżyły niezwykłe przygody. Historia o Szewczyku została opowiedziana obrazem, realizowanym za pomocą kamery, do którego dodano dźwięk. Dzieci brały czynny udział w przygotowaniu filmowej opowieści odgrywając krótkie scenki, np: naśladowały pszczoły, mrówki, kaczki. Dziewczynki odegrały rolę księżniczek, a chłopcy myśliwych. Podczas wspólnej zabawy przedszkolaki poznały kilka tajników realizacji obrazu. Zobaczyły jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec i zawodowi aktorzy. Dzieci podczas spektaklu przeżyły wspaniałą filmową przygodę.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Wycieczka kl. IV do Wieliczki

   10 maja 2018 roku uczniowie klasy 4 pokonali 380 schodów, aby przybić „piątkę” Skarbnikowi i rozpocząć wędrówkę po labiryncie korytarzy w Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas 3 godzin spędzonych na głębokości 135m pod ziemią zobaczyć można było sól kamienną i kalafiorową, ponad 20 komór, w tym najpiękniejszą Kaplicę św. Kingi, czy też obejrzeć pokaz świetlny nad jednym z solankowych jezior.

mgr Małgorzata Kras

do góry


Czas zatrzymany. Olszyny w starej fotografii.

Jak co roku, klasa II gimnazjum bierze udział w gimnazjalnym projekcie edukacyjnym. Nasza grupa (którą tworzyły: Anna Cygnar, Julia Mikos, Iwona Piekarz, Natalia Sabat, Monika Zioło wraz z opiekunką p. Katarzyną Bąk) przygotowała projekt mocno związany z naszą miejscowością „Czas zatrzymany. Olszyny w starej fotografii”. Najważniejszym celem było zorganizowanie wystawy zdjęć z XX wieku. Zdjęcia przedstawiały mieszkańców Olszyn w trakcie codziennych zajęć, uroczystości, świąt. Nasza praca przebiegała następująco: podzieliłyśmy ją na 3 etapy. W 1 etapie (teoretycznym) zaprojektowałyśmy prezentacje multimedialną - na podstawie rozmów z członkami naszych rodzin czy w oparciu o czasopismo regionu „Rzepiennik wczoraj i dziś”. Drugi etap (badawczy) to pozyskiwanie starych fotografii oraz opracowanie ich w wersji elektronicznej (skanowanie, obróbka).Trzeci etap dotyczył przygotowania się do przedstawienia efektów naszej pracy.

   Co dał nam projekt? Bardzo wiele, nawet na podłożu emocjonalnym. Poprzez rozmowy i szukanie zdjęć, my jak również nasi dziadkowie i rodzice, wróciliśmy do naszych korzeni. Starsi przypomnieli sobie czasy ich młodości, a my poznałyśmy bliżej ich przeszłość. Jesteśmy zadowolone, że miałyśmy możliwość wykonania tego projektu. Od 19 marca można obejrzeć zdjęcia na korytarzu szkolnym.

Zobacz: zdjęcia

Julia Mikos, Anna Cygnar, kl. II gimnazjum

do góry


XXV Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej - 16.03.2018 r.

Hasłem spotkania były słowa Jana Pawła II: „Jesteśmy wezwani do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego”.

Spotkanie miało miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Prezentacja dorobku szkół związanego z pracą wokół nauki Patrona Rodziny przypadła Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Ciężkowicach. Ta sama szkoła przygotowała wzruszające rozważania Drogi Krzyżowej - „Ślad losu”, piękny koncert „Wiara, nadzieja, miłość” oraz oprawę Mszy Świętej, której przewodniczył ks. biskup Stanisław Salaterski.

Naszą szkołę na forum reprezentowali: Pani dyrektor Jadwiga Ryndak, ks. katecheta Albert Adamczyk, Pani Halina Duran i Pani Bożena Wójcik oraz poczet sztandarowy.

Zobacz: zdjęcia

Uczestnicy

do góry


Pasowanie na czytelnika

   6 marca 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
   Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy IV. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nowi czytelnicy otrzymali także pamiątkowe zakładki do książki.

Zobacz: zdjęcia

bibliotekarz - mgr Bożena Wójcik

do góry


Dzień Babci i Dzień Dziadka

Tradycyjnie jak w poprzednich latach dnia 23.01.2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły Babcie i Dziadków do szkoły na uroczystość z okazji ich święta. Dzień Babci i Dziadka to czas niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez, radości.

Na wstępie Pan dyrektor mgr inż. Stanisław Kozioł przywitał Wójta Gminy M. Karasia oraz wszystkich zgromadzonych gości ciepłymi słowami. W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami zaprezentowały program artystyczny. W większości były to wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Oprócz montażu słowno-muzycznego szanowni goście obejrzeli również pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnucząt. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Mamy z trójek klasowych przygotowały dla gości poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty i owoców. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, a spotkanie upłynęło w milej i serdecznej atmosferze.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Kwesta na rzecz WOŚP - 14 I 2018 r.

   Wzorem ubiegłych lat Samorząd Uczniowski i wolontariusze naszej szkoły również w tym roku szkolnym przeprowadzili akcję zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której celem było pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Nie zabrakło ofiarnych osób. Po raz kolejny mieszkańcy Olszyn pokazali jak bardzo są wrażliwi i jak los drugiego człowieka nie jest im obojętny. Mimo wielu własnych problemów i trudności zawsze potrafią dostrzec kłopoty i potrzeby innych. Wolontariusze kwestowali w centrum Olszyn.

Wiktor Zając - 290,29 zł
Mateusz Wąsowski - 303,90 zł
Adriana Mika - 790,00 zł
Anna Rąpała - 1288,11 zł

Zebrana kwota wynosi: 2672,30 zł

   Wszystkim wolontariuszom, niezależnie od kwoty jaką zebrali składam serdeczne podziękowania. Słowa uznania kieruję również pod adresem rodziców i mieszkańców, którzy udzielali wszelkiego wsparcia.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU - mgr Halina Duran

do góry


Stypendia Wójta Gminy wręczone

   28 grudnia 2017 roku podczas XXXVIII sesji Rady Gminy Rzepiennik Strzyżewski Wójt Gminy Pan Marek Karaś w obecności radnych oraz zaproszonych gości i rodziców wręczył stypendia naukowe za rok szkolny 2016/2017 najzdolniejszym uczniom naszej gminy. Stypendia otrzymali uczniowie, którzy spełnili niełatwe wymagania określone w regulaminie przyznawania stypendium Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski - uczniowie klasy III gimnazjum - średnia ocen co najmniej 5.0 i nie więcej niż dwie oceny dobre, zachowanie wzorowe i co najmniej 85% max liczby punktów z egzaminu na zakończenie gimnazjum. Stypendium mogli uzyskać też inni uczniowie za osiągnięcie tytułu laureata w olimpiadach lub konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim lub krajowym bądź za znaczne osiągnięcia sportowe.

   W tym roku stypendia otrzymało 7 osób i wszyscy to uczniowie Gimnazjum w Olszynach: Karolina Niziołek - kl. III, Klaudia Rąpała - kl. III, Natalia Bąk - kl. III, Aleksandra Dziuban - kl. III, Krystian Rąpała - kl. III, Tomasz Karaś - kl. III i Kamil Karaś - kl. II. Sześcioro stypendystów, dzisiaj już absolwentów naszego gimnazjum uzyskało bardzo wysoki wynik z egzaminu gimnazjalnego, średnią ocen powyżej 5,0 i wzorowe zachowanie.
   Ponadto Klaudia Rąpała i Karolina Niziołek uzyskały tytuł laureata etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II - „Papież Słowianin”, a Aleksandra Dziuban tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Geograficznego. Uczeń klasy II Kamil Karaś uzyskał tytuł laureata Małopolskiego Konkursu Geograficznego i będzie zwolniony z egzaminu w części przedmiotów przyrodniczych.

   Sukcesy naszych uczniów to niewątpliwie sukces szkoły, która tworzy właściwą atmosferę pracy i warunki do właściwego rozwoju wychowanków. Świadczy to również o bardzo dobrej pracy nauczycieli podejmujących dodatkowe zadania w zakresie rozpoznawania i wspomagania indywidualnego rozwoju ucznia zgodnie z jego zainteresowaniami.
   Wszystkim stypendystom dziękuję za duży wkład pracy, serdecznie gratuluję oraz życzę dalszej wytrwałości i sukcesów w nauce.
   Dziękuję też nauczycielom za aktywność, duże zaangażowanie i za to, że potrafią zmobilizować do pracy młode talenty.

Dyrektor szkoły
mgr inż. Stanisław Kozioł

do góry


Dzień Ofiar Stanu Wojennego

   W dniu 8 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze studentem Uniwersytetu Rzeszowskiego - Jakubem Markiem, który należy do Stowarzyszenia Historyczno-Patriotycznego Pro Patria.
   Czego dotyczyło spotkanie?
   Spotkanie to dotyczyło Stanu Wojennego, który wprowadził Wojciech Jaruzelski w 1891 r. Pan Jakub Marek opowiadał o trudnym czasie dla Polaków: nadzorze policyjnym, godzinie policyjnej, kryzysie panującym w Polsce, problemach w kopalniach i wielu ciekawych rzeczach, których chętnie wysłuchaliśmy.
   Prowadzący przygotował dla nas także pokaz slajdów, w tym filmy z tamtego czasu, nagrania rozmów, czy też pieśni patriotyczne. Zadawał nam pytania dotyczące Stanu Wojennego, a na koniec przygotował dla nas mini sprawdzian. Za dobrze udzielone odpowiedzi dostawaliśmy drobne upominki w postaci długopisów, ołówków bądź lizaków.

   Osobiście uważam, iż taka lekcja historii była nam potrzebna i zostanie przez nas na długo zapamiętana.

Zobacz: zdjęcia

Justyna Załęska, kl. VII

do góry


Spotkanie ze Świętym Mikołajem

   6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez wszystkie dzieci dni w roku. Tego dnia do naszej szkoły zawitał niecodzienny gość - Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci już od rana z niecierpliwością wyczekiwały na Jego przybycie. A gdy już zbliżała się pora spotkania z Nim, dzieci klas I-III zgromadziły się w sali gimnastycznej i nadsłuchiwały dźwięków dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do sali zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj wraz z Aniołkami. Wszystkie dzieci powitały Mikołaja głośnymi oklaskami i piosenką. Gość wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich dzieci. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Częstował cukierkami i obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami. Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.
Nauczyciele również zostali obdarowani słodyczami i prezentami.
Na zakończenie Mikołaj obiecał, że powróci do nas za rok.
   Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim dzieciom wiele radości. Dzień ten z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
   Wszyscy obdarowani dziękują Świętemu Mikołajowi za mile spędzony czas i słodkie upominki.
   Podziękowanie należy się również ks. katechecie Albertowi Adamczykowi za przygotowanie spotkania ze Świętym Mikołajem.

Zobacz: zdjęcia

mgr Jolanta Wójcik

do góry


Dzień Pluszowego Misia

Już po raz kolejny dnia 24.XI.2017 r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże. Białe, kolorowe, puchate i mięciutkie.

Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom historię pluszowego misia oraz innych misiowych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstego sięgania po literaturę dziecięcą.

Dzieci w tym dniu miały wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, śpiewanie piosenek, tańce przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Jadą, jadą misie”, a także degustację miodu.

Każde dziecko przygotowało dla swojego misia koronę z papieru, pięknie ją ozdobiło i założyło misiowi na głowę. Dzieci otrzymały też misiowy medal.

Ten dzień był pełen uśmiechu, zabawy i na pewno pozostawi po sobie wiele wspomnień.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


ŚNIADANIE DAJE MOC

   8 listopada 2017 r., w Dniu Śniadanie Daje Moc wszyscy najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowawcami obchodzili ogólnopolskie święto śniadania.

W tym dniu uczniowie wraz z wychowawcami oraz rodzicami przygotowali wspólne, pożywne śniadanie w klasach. Przynieśli potrzebne produkty, z których wykonali zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki. Na stole nie zabrakło również owsianki. Był także deser owocowo - warzywny przygotowany w formie szaszłyków, jogurty i soki owocowe. Poza zjedzonym smacznym i zdrowym posiłkiem, dzieci dowiedziały się dlaczego śniadanie jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju ich organizmu. To dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Ponadto nauczyciele przypomnieli uczniom o 12 zasadach zdrowego odżywiania oraz przeprowadzili pogadankę na temat: Jak zdrowo się odżywiać?, Co jeść, aby być zdrowym? wykorzystując do tego piramidę zdrowego żywienia.

   Wspólne śniadanie było dla dzieci świetną zabawą, a zarazem nauką o tym, jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Mamy nadzieję, że udział w tym programie poszerzył ich wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania.

   Podziękowania kierujemy do rodziców za ich zaangażowanie w żywienie dzieci.

Zobacz: zdjęcia

mgr Jolanta Wójcik

do góry


Spotkanie autorskie z Panią Joanną Babulą - ilustratorką książek dla dzieci

7.XI.2017 r. odbyło się spotkanie z panią Joanną Babulą ilustratorką książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego.

Dzieci dowiedziały się na czym polega praca ilustratora oraz jakie są etapy powstawania książek.

Pani Joanna w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o figurach geometrycznych, dzieci wyszukiwały i rozpoznawały figury na ilustracjach i w swoim otoczeniu. Wspólnie z dziećmi przeczytała książeczkę o trójkątach. Zaproponowała dzieciom, aby wspólnie zrobiły własną książeczkę. Każde dziecko wylosowało sobie obrazek, który potem samodzielnie musiało narysować na kartce i wykolorować. Pani Joanna ponumerowała strony, podpisała prace dzieci i złożyła w książeczkę. Dzieci wymyśliły tytuł książki „Kolorowe figury” i wspólnymi siłami zrobiły stronę tytułową.

Spotkanie dostarczyło dzieciom dużo emocji i wrażeń.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Ślubowanie klasy pierwszej

   19 października 2017 r. odbyło się pasowanie na uczniów klasy pierwszej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu ucznia kl. I. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje odświętne niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości - pasowanie na ucznia. Wspólnie z wychowawcami przygotowali i zaprezentowali program artystyczny. Zgromadzona na sali publiczność gromkimi brawami oceniła umiejętności uczniów.
   Aktu pasowania na ucznia dokonał dyrektor szkoły - mgr inż. Stanisław Kozioł. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od starszych kolegów i koleżanek z klasy II.
   Po uroczystości odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Przed uczniami wiele trudu w zdobywaniu wiedzy. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom sukcesów w nauce i zachowaniu oraz radosnych chwil w gronie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Uroczystość w Dąbrach

   Jak co roku tak i w tym 15 października w Dąbrach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca poległych partyzantów z samodzielnego plutonu dywersyjnego „Regina II” 16 pp. Armii Krajowej. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, kombatanci, jednostki OSP, drużyny harcerskie i przedstawiciele szkół. Ta tradycja trwa już od 1957 roku.
   W przemówieniu okolicznościowym głos zabrał jeden z ostatnich żołnierzy Batalionu „Barbara” płk. dr Jerzy Pertkiewicz, przeprowadził Apel Poległych, podczas czytania nazwisk poległych partyzantów, harcerze trzymający wartę przy grobie składali symboliczną różę.
   Po uroczystościach na cmentarzu, odbył się przemarsz pod pomnik partyzantów, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Podniosła atmosfera oraz obecność świadków i uczestników tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna.

Opiekun SU - mgr Halina Duran

do góry


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września obchodziliśmy w naszej szkole po raz drugi Święto Tabliczki Mnożenia. Zorganizowano je w ramach obchodów VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

W terminie 25.09 - 28.09.2017 r. trwał etap wprowadzający pod hasłem „Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia!”.

29 września „tabliczkowa wiedza” została sprawdzona w niecodzienny sposób - podczas krótkiego egzaminu z tabliczki mnożenia.

Egzamin przeprowadzony był przez 15 Egzaminatorów MT (uczniów klas IV-VII SP i II gimnazjum) pracujących w 5 komisjach egzaminacyjnych. Egzamin odbywał się podczas lekcji matematyki. W myśl hasła przewodniego „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, w skład komisji egzaminacyjnej weszło 3 egzaminatorów z klasy rocznikowo młodszej. Komisje zaopatrzone zostały w losy z tabliczką mnożenia. Egzamin odbywał się w formie pisemnej. Uczeń przystępujący do egzaminu wybierał los z koszyczka i czekał na sygnał do rozpoczęcia, po którym egzaminator odmierzał czas - 3 minuty. W tym czasie należało pisemnie odpowiedzieć na 5 pytań.

Po przeprowadzeniu egzaminu w szkole grupa 6 uczniów wraz z opiekunem akcji, tworząc Patrol egzaminacyjny - zaopatrzony w transparent promujący akcję - wyruszyła ze szkoły w kierunku centrum miejscowości, egzaminować napotkanych przechodniów. Oczywiście egzamin przeprowadzono dla tych dorosłych, którzy wykazali się odwagą i do niego przystąpili.

Łącznie przeegzaminowano 142 osoby. Tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i imienną legitymację EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA zdobyło 82 uczniów (41 – szkoła podstawowa, 41 - gimnazjum) i 10 osób dorosłych.

Akcja przebiegała w miłej atmosferze, uczniowie z wielkim przejęciem przystępowali do egzaminu i z dumą odbierali certyfikaty MT EXPERT.

Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

Zobacz: zdjęcia

Koordynator akcji - mgr Marta Janik

do góry


Jesienne Święto Poetów

Jesienne święto poetów w Szkole Podstawowej w Olszynach przybrało formę jesiennego krajobrazu. Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali kompozycję jesienno - poetycką. W barwach jesieni, w liściastych kształtach pojawiły się wiersze - te znane, czytane na lekcjach i te mniej znane. Wśród poetów bardzo zasłużonych i znanych pojawili się nasi regionalni, współcześni twórcy. Poezja zawitała również do kącika czytelniczego - POCZYTALNIA, aż się prosi wykorzystać słowa dziecięcej piosenki o jesieni, której parafraza w wykonaniu naszych uczennic brzmi:

Hej, zbieramy wiersze,
wiersze rymowane
słowem i uczuciem
pięknie przetykane

Jesienne święto poetów zawitało również do gazetki szkolnej „Gadżetka”, gdzie w numerze wrześniowym i październikowym, ukazywały się wiersze uczniów naszej szkoły.

Pozostaje powtórzyć nam za Gombrowiczem: Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca.

Opiekun - mgr Bożena Brzęczek

do góry


XVII Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”

Na wspólną modlitwę, w środę 4 października, przybyło ok. 14 tys. uczniów oraz nauczycieli, wychowawców i katechetów z ok. 350 szkół w Polsce. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 pod jasnogórskim Szczytem przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Naszą szkołę reprezentowało 28 uczestników pielgrzymki tj. 19 uczniów kl. III gimnazjum, 5 nauczycieli i 4 rodziców.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

do góry


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
pt. „Godność człowieka - zachowania ryzykowne”

2 X 2017 r. w szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla młodzieży pt. „Godność człowieka - zachowania ryzykowne”, dotyczące zagrożeń internetowych, przemocy rówieśniczej oraz szkodliwych używek.

Zajęcia odbyły się w dwóch grupach:
  • II i III klasa gimnazjalna,
  • VI, VII klasa szkoły podstawowej.

mgr Bożena Mężyk

do góry


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

19 września 2017 roku odbyły się w naszej szkole wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Olszynach.

Udając się do komisji wyborczej, w której zasiedli zastępcy przewodniczącego każdej klasy, uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum przystąpili do głosowania podczas przerwy o 10:35.

Głosowanie przebiegło pomyślnie, a po podliczeniu głosów, funkcję Przewodniczącej Szkoły objęła Patrycja Ryndak z klasy II gimnazjum, zaś jej Zastępcą został Bartłomiej Rąpała (kl. III gim.).

Frekwencja wyniosła 64%, z czego 41 Waszych głosów oddaliście na Patrycję, a 30 na Bartka.

Dziękujemy za udział w wyborach i spełnienie szkolno-obywatelskiego obowiązku!

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU - mgr M. Kras i mgr J .Lenard-Mosoń

do góry


Narodowe Czytanie - Olszyny 4 września 2017

Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, której patronuje Para Prezydencka. W tym roku lekturą, wybraną do wspólnego czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Równo 10 lat temu w naszej szkole uczniowie gimnazjum realizowali projekt „My wobec tradycji regionu”, w ramach którego przygotowywaliśmy przedstawienie fr. „Wesela” Wyspiańskiego.

Dziś z ogromnym trudem udało nam się zebrać część grupy osób, które wtedy uczestniczyły w tym wydarzeniu i to oni wprowadzili nas w mroczny świat dramatu. Warto wspomnieć, że „Wesele” Wyspiańskiego nie jest utworem biesiadnym, ale gorzką diagnozą polskiego społeczeństwa. Tak też staraliśmy się ten utwór przekazać naszym uczniom.

W tym roku Narodowe Czytanie połączone było z uroczystym rozpoczęciem roku szkolnego i dzięki temu zgromadziło wszystkich uczniów i wielu Rodziców. Tradycyjnie po wysłuchaniu fragmentu „Wesela” nasze uczennice rozdały cytaty z pamiątkową pieczęcią, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Składamy serdeczne podziękowania tym absolwentom naszej szkoły, którzy mimo natłoku własnych spraw, włączyli się w naszą inicjatywę.

Podziękowania należą się:
  • Pani Karolinie Sterkowicz
  • Pani Paulinie Mikrut
  • Pani Angelice Ryndak
  • Pani Agnieszce Kurcab
  • Panu Błażejowi Starzykowi
  • Panu Mateuszowi Mężykowi
  • Panu Łukaszowi Gurbiszowi

W rolę narratora wcieliła się Pani Katarzyna Bąk, która przed 10 laty była koordynatorem wspomnianego projektu.

Zobacz: zdjęcia

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Narodowego Czytania.
mgr Bożena Brzęczek - Koordynator akcji

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk